تبلیغات
nescafeh - بررسی شگفت انگیز ترین لیگ برتر والیبال/درسی که فدراسیون والیبال باید یاد بگیرد

بررسی شگفت انگیز ترین لیگ برتر والیبال/درسی که فدراسیون والیبال باید یاد بگیرد

یکشنبه 17 بهمن 1395 12:11 ب.ظ

 

بررسی شگفت انگیز ترین لیگ برتر والیبال/درسی که فدراسیون والیبال باید یاد بگیرد

 • بررسی شگفت انگیز ترین لیگ برتر والیبال/درسی که فدراسیون والیبال باید یاد بگیرد

  بررسی شگفت انگیز ترین لیگ برتر والیبال/درسی که فدراسیون والیبال باید یاد بگیرد

  دور مقدماتی سی امین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر مردان ایران همچون سال های گذشته باحواشی فراوانی همراه بود.

  به گزارش پایگاه خبری والیبال آنلاین(سینا هدایت سردبیر والیبال آنلاین)،سی امین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر مردان ایران جام «شهدای منا» از روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه درحالی با حضور ۱۲ تیم آغاز شد که همچون سال های گذشته باحواشی فراوانی همراه بود.


  در این دوره از رقابت ها ۱۲ تیم بانک سرمایه، پیکان تهران، شهرداری تبریز، شهرداری ارومیه، سازمان عمران شهرداری ساری، هاوش گنبد، کاله مازندران، پارسه تهران، سایپا، متین صالحین ورامین، خاتم اردکان و شهرداری اراک حضور یافتند که از این میان سه تیم برای اولین بار حضور در لیگ برتر را تجربه کردند.

  دور مقدماتی لیگ والیبال


  مسابقات دور مقدماتی والیبال بسیار نزدیک به هم و جذاب برگزار شد. نتایج نسبت به چند سال گذشته این رقابت ها غیرمنتظره بود و نمی توانست پیش بینی برای تیم ها را داشته باشیم.
  تیم ها خیلی قدرتمند و با کیفیت بازی کردند. تیم های شرکت کننده در سه گروه حضور یافتند که سه تیم مدعی قهرمانی، شش تیم برای سهمیه پلی آف و سه تیم دیگر کسب تجربه و حضور در لیگ برتر بودند.

  دور مقدماتی لیگ برتر والیبال سال ۹۵ طوری برگزار شد که تیم‌های پایین جدولی هم توانستند برای تیم‌هایی که مدعی بودند مشکل ایجاد کنند و سطح تیم‌ها به هم نزدیک‌تر شده بود و همین مسئله رقابت‌ها را حساس‌تر کرده بود. به گونه ای که در پایان دور مقدماتی چند تیم از نظر برد و امتیاز در شرایط یکسان بود.

  بحران در لیگ برتر والیبال ایران


  این جا در همیشه به یک پاشنه نمی‌چرخد، لحظه‌ای همه رای بر وجود چیزی می‌دهند و لحظه دیگر همان‌ها پنبه تصمیم قبلی‌شان را می‌زنند. آب هم از آب تکان نمی خورد. روی هیچ تصمیم و تفکری نمی‌شود استناد کرد و یقین داشت که این حرف، حرف آخر است! هر لحظه باید منتظر یک تغییر مسیر ۱۸۰ درجه‌ای و یک تصمیم خلق الساعه و شگفت انگیز باشید. اینجا سرزمین عجایب نیست، دنیای والیبال ایرانی است.


  مرحله مقدماتی رقابت‌های لیگ برتر والیبال مردان ایران، گرامیداشت شهدای منا، كه از اواخر مهر و با حضور ۱۲ تیم كار خود را آغاز كرده بود، با برگزاری هفته بیست و دوم به پایان رسید. و هشتیم برتر رقابت خود برای قهرمانی را در فاز جدیدی آغاز خواهند كرد.


  سی‌امین دوره این مسابقات در حالی به ایستگاه پایانی خود رسد كه شاید بتوان از لحاظ بی‌نظمی آن را بدترین لیگ چند سال اخیر دانست


  یک هفته دیده می شود که برخی از تیم ها منحل می شوند و هفته بعد دوباره احیا می شوند ؛ ۸۰ درصد باشگاهها نتوانسته اند حق و حقوق والیبالیستان خود را پرداخت کنند.


  محمدرضا داورزنی در مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر والیبال که ۱۰ مهر ۱۳۹۵ برگزار شد، گفته بود: «امیدوارم لیگ ۹۵ وسیله‌ای برای تقویت تیم ملی باشد. سازمان لیگ در فصل آینده به هیچ عنوان برای تیم‌هایی که به تعهدات مالی خود عمل نکرده باشند، کارت بازی نخواهد داد و به این خاطر متوسل شدن به نمایندگان مجلس یا فرماندار برای دادن مهلت بیشتر بی‌فایده خواهد بود. به‌نظر ما برگزاری یک لیگ توانمند با ۸ تیم خیلی بهتر از یک لیگ ۱۲تیمی مشکل‌دار است».


  با صحبت‌های محمدرضا داورزنی یش‌بینی می‌شد سی‌امین دوره مسابقات، شكل و شمایل منظم‌تری داشته باشد. اما زمان زیادی نگذشت كه همه متوجه شدند داستان‌های فصل قبلی لیگ این بار هم در آستانه تكرار و البته عجیب تر است.


  خیلی از مربیان و کارشناسان والیبال اعتقاد دارند بی ثباتی در شیوه برگزاری مسابقات لیگ ، اتفاقات عجیب و غریب در لیگ ایران ، رفت و آمدهای تیم ها ، درگیری لفظی مربیان و اتفاقات از این دست در لیگ موجب پایین آمدن کیفیت رقابت های لیگ برتر این رشته می شود.


  مومنی مقدم مربی تیم والیبال پیکان تهران در گفت و گو با روزنامه جوان درباره نکات منفی این رقابت ها نیز گفت:برخلاف کیفیت فنی بالای مسابقات، اما از نظر تیمداری و رفت و برگشت‌هایی که باشگاه‌ها در طول مسابقات داشتند، لیگ دارای نقطه ضعف بود که باید فدراسیون نسبت به عدم تکرار این معضل در فصل آینده عمل کند. با توجه به انصراف و مشکلاتی كه در طول دور مقدماتی لیگ برخی تیم‌های لیگ داشتند، باید برای سال‌های آینده نسبت به حضور تیم‌هایی که نمی‌توانند به تعهداتشان عمل کنند یک بازبینی کلی صورت بگیرد و فدراسیون نباید به چنین تیم‌هایی اجازه ورود به مسابقات بدهد.

  وی ادامه داد: علاوه بر اینکه حضور چنین تیم‌هایی جدول مسابقات را به‌ هم می‌زند و باعث بی‌انگیزگی بازیکنان و مربیان هم می‌شود. به هر حال یک تیم حدود ۲۵بازیکن و کادر فنی دارد که با انحلال و کناره‌گیری یک تیم وقتی قراردادشان پرداخت نمی‌شود، ضربه می‌خورند. به همین خاطر فدراسیون والیبال با اقتدار بیشتری با چنین تیم‌هایی که سرمایه لازم را برای ورود به لیگ ندارند، برخورد کند و اجازه ندهد چنین تیم‌هایی وارد مسابقات شوند.

  بررسی جنجال و درگیری های لیگ برتر والیبال

  از همان هفته نخست جنجال ها در لیگ برتر والیبال ایران آغاز شد. همه در این جنجال دخیل بودند. از بازیکنان تیم ملی والیبال گرفته تا تماشاگران. از مرد اول درگیری‌ها گرفته تا داور. حجم جنجال ها آنقدر زیاد بود که سایت های بین المللی به جنجال های موجود در والیبال ایران اشاره کردند. واقعیت این است که اتفاقی تلخ در حال رخ دادن برای والیبال ایران است.


  هتاکی و زشت گویی به هیچ عنوان در شان والیبال ایران نیست، والیبالی که آوازه بین المللی دارد. متاسفانه در لیگ برتر والیبال اتفاقاتی افتاد که باور کردنی نیست. مسخره کردن داوران ،جا خالی دادن بازیکنان یک تیم در هنگام زدن سرویس به نشانه اعتراض،فحاشی به ناظر بازی ، درگیری بازیکنان و مربیان دو تیم از جمله اتفاقات تلخی است که در لیگ امسال رخ داده است.

  رضا مومنی مقدم در اینباره گفت:در دور مقدماتی بی‌اخلاقی‌هایی را از سوی مربیان، بازیکنان و برخی داوران شاهد بودیم که وجهه خوبی برای والیبال کشورمان نداشت و باید در این زمینه حرفه‌ای‌تر شویم. بازیکنان و مربیان باید از نظر روانی کنترل بیشتری روی خودشان داشته باشند و داوران نیز مدیریت بهتری روی جریان بازی داشته باشند تا لیگ دچار حاشیه نشود.

  آنچه که فدراسیون والیبال باید بداند…


  لیگ کشوری که در رنکینگ فدراسیون جهانی والیبال در جایگاه خوبی قرار دارد و هرساله شاهد حضور لژیونرهایی از کشورهای مختلف است، قطعاً توسط کشورهای دیگر رصد می‌شود فدراسیون باید به گونه‌ای رفتار کنند که حاشیه‌ای در اطراف والیبال کشور شکل نگیرد. تصمیم‌های این مسئولان باید با همفکری بزرگان و با تجربه‌های این عرصه باشد تا از هر گونه اشکال به دور باشد.


برچسب ها: بررسی ، شگفت ، انگیز ، ترین ، لیگ ، برتر ، والیبال/درسی ،